Sen na lewym boku w czasie ciąży. Ponoć wtedy serce ciężarnej lepiej pracuje, a krążenie jest sprawniejsze. Takie rzeczy można przeczytać w książkach, które konsultowane były z położnymi, lekarzami…

Okazuje się, że sen na lewym boku nie zawsze jest konieczny i potwierdził to mój ginekolog podczas ostatniej wizyty, kiedy luźna rozmowa zeszła na czas ciąży. 

Ciążowy lewy bok - czy koniecznie trzeba na nim spać?

- Wie pani, ta pozycja na lewym boku dotyczy tylko kobiet, które mają problemy z sercem, duszności, jakieś zawroty głowy. Jeśli nie ma niepokojących objawów, nawet pod koniec ciąży przede wszystkim trzeba spać i leżeć w takiej pozycji, w jakiej jest nam wygodnie. Trzeba przede wszystkim odpocząć, bo ciąża to co prawda nie choroba, ale wysiłek dla organizmu - powiedział. 

Zatem mit obalony, aczkolwiek tylko częściowo. 

- We śnie nie do końca kontrolujemy nasze ruchy i pozycję. Potrafimy przekręcić się bezwiednie, choć oczywiście pozycja na lewym boku jest zalecana w pewnych określonych problemach zdrowotnych. Te, które wspomniałem, to objawy towarzyszące zespołowi żyły próżnej dolnej.

Zespół żyły próżnej dolnej w ciąży - Co to jest?

Macica w czasie ciąży powiększa się. Z dnia na dzień zaczyna uciskać duże naczynia krwionośne, jak tętnicę główną czy żyłę dolną główną (może się tak stać od II trymestru ciąży), co może ograniczyć dostęp tlenu do płodu. 

Czy tak się dzieje zawsze?

 

NIE! Każda z nas ma indywidualne predyspozycje, każda ciąża przebiega inaczej.

Zespół żyły próżnej dolnej w ciąży - objawy

Jeśli poczujesz…

  • zawroty głowy, trudności w oddychaniu, omdlenia,
  • nagłe gwałtowne ruchy dziecka
  • zimne poty, spadek ciśnienia tętniczego krwi, tachycardia
  • bladość, sinica powłok skórnych i śluzowych
  • zaburzenia świadomości włącznie z utratą świadomości

Co trzeba zrobić?

  • Zmień pozycję i połóż się na lewym boku, podpierając głowę i wysuniętą, zgiętą w kolanie prawą nogę . Oddychaj spokojnie. 
  • Przy najbliższej wizyty koniecznie poinformuj o tym swojego ginekologa!