Do szpitali wraca odra - alarmują lekarze. Dolnośląskie media właśnie informują: w szpitalu powiatowym w Kłodzku w ostatnich dniach odnotowano dwa przypadki zachorowań. Mało powiecie.

Jednym z chorych był sześcioletni Rumun, który już opuścił Polskę, jego los jest nieznany. Później pojawił się dziewięciomiesięczny chłopiec w poważnym stanie. Jego stan wymagał przewiezienia do szpitala klinicznego we Wrocławiu. Jego stan się poprawia, jednak chłopczyk pozostaje w placówce - informuje Radio Wrocław.

Maluszek zachorował po przypadkowym kontakcie z osobą chorą na odrę. Ponieważ dziecko nie było szczepione, bo wg kalendarza szczepień przeciw odrze szczepi się dzieci w 12-13 m.ż. Jednak lekarze potwierdzają: coraz częściej spotykają się z przypadkami odry, czego przyczynę upatrują w coraz częstszej rezygnacji rodziców ze szczepienia maluchów.

Szef wrocławskiej kliniki, profesor Leszek Szenborn, podaje, że  w Rumunii w tym roku odnotowano w tym roku już 7,5 tysiąca przypadków odry – z tego 31 skończyło się śmiercią chorych. Niewiele lepsza sytuacja panuje np. we Włoszech: tam odnotowano już 2,5 tys. przypadków odry, z których trzy okazały się śmiertelne.

To teraz dla przypomnienia, jakie skutki może dawać odra. Wielu rodziców NIE SZCZEPIĄC nawet nie zadaje sobie trudu, by to sprawdzić:

ODRA - POWIKŁANIA:

poważne powikłania: zapalenie płuc, zapalenie mózgu (1 przypadek/1000 dzieci chorych na odrę) prowadzące do jego trwałego uszkodzenia, podostre stwardniające zapalenie mózgu (pojawia się od kilku do kilkunastu lat po zachorowaniu na odrę, prowadząc do ciężkiego uszkodzenia mózgu i śpiączki), zgon (1–3 przypadków/1000 dzieci chorych na odrę). U dzieci do 5. roku życia i chorych z niedoborami odporności odra częściej ma ciężki przebieg.

Dla porównania:

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) po szczepieniu na odrę:

  • najczęściej jest to łagodna, przemijające zaczerwienienie, obrzęk i bolesność w miejscu wstrzyknięcia (1–2 dni po szczepieniu);
  • gorączka powyżej 39,5°C 6–12 dni po szczepieniu (5–15% dzieci), ustępuje w ciągu 1–2 dni;
  • wysypka na skórze (5% dzieci) – pojawia się 7–12 dni po szczepieniu i znika w ciągu 1–3 dni;
  • krwotoczne plamki na skórze, tzw. wybroczyny (niezwykle rzadko) – mogą wystąpić w ciągu 2 miesięcy po szczepieniu, zwykle po 2–3 tygodniach; nie miały niekorzystnych następstw i znikały bez śladu;
  • u nielicznych dzieci w wieku 12–48 miesięcy, które pod wpływem gorączki (bez względu na jej przyczynę) reagują drgawkami (tzw. drgawki gorączkowe), także gorączka po szczepieniu może sprowokować napad drgawek (u 1 na 3000–4000 zaszczepionych dzieci; po szczepionce poczwórnie skojarzonej u 1 na 2400 szczepionych); zwykle dotyczy to pierwszej dawki, a tego typu drgawki gorączkowe ustępują bez trwałych następstw w rozwoju dziecka;
  • łagodne zapalenie mózgu – wyjątkowo występuje w ciągu 5–15 dni po szczepieniu u mniej niż 1 dziecka na milion zaszczepionych, a więc 1000 razy rzadziej niż po zachorowaniu na odrę; co najważniejsze (w odróżnieniu od powikłań po odrze) - ustępuje samoistnie bez trwałych następstw.