Dziecko powinno chodzić wcześnie spać. Kropka. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że rano wstaje marudne. Nie tylko dlatego, że rodzice chcą mieć chwilę świętego spokoju. Dzieci powinny chodzić spać wcześnie, bo to ważne dla ich prawidłowego rozwoju i wzrostu.

 

______

Trochę nauki w przystępnym opakowaniu: hormon wzrostu jest produkowany podczas snu. Jest coś jeszcze. Organizm wytwarza go dopiero w czwartej fazie nocnego odpoczynku.

_______

Czytaj więcej: Ile śpi niemowlę? Ile śpi roczne dziecko? Drzemki i sen nocny niemowlaka oraz małych dzieci


W praktyce oznacza to, że jeśli dziecko idzie spać ok. 21:00, to ów hormon zaczyna produkować ok. godziny 00:30.

Jeśli dzieci idą spać bardzo późno, siedzą nocami, czytają, są aktywne, ich ciała mają mniejszą szansę nie tylko na zdrowy wypoczynek, ale też właśnie na produkcję hormonu wzrostu. Nie wspomnę już o tym, że wiele razy udowadniano, iż dzieci wypoczęte to dzieci pogodne i lepiej uczące się. Brak snu = brak koncentracji.

Niestety, każdy kto ma dzieci wie, że sprawa nie jest tak prosta. Nasze pociechy nie zawsze dają się położyć, gdy MY, rodzice, życzymy sobie tego i wstają najczęściej wcześniej, niż byśmy sobie tego życzyli.

Zastanówmy się jednak, czy np. wieczorny seans długiej bajki z kilkulatkiem to dobra opcja. Albo wszelkie ekscytujące wydarzenia planowane po południu. Dziecko powinno mieć czas na wyciszenie się - tak jak Wy. Miłego odpoczynku. :)