Pediatrzy raczej o tym nie mówią, nie słyszy się o tym, dlaczego tak ważne jest oddychanie przez nos. Chodzi nie tylko o komfort, ale i wygląd. Ja zobaczyłam filmik, który podesłał mi mąż i pociągnęłam za język dentystkę. Ona przyznała, że to prawda, o czym za moment.

Długotrwałe oddychanie przez usta powoduje cofnięcie się żuchwy

W latach 60. XX wieku przeprowadzono eksperyment: młodym małpom zablokowano nosy. Po jakimś czasie okazało się, że ich zęby się wykrzywiły, a żuchwy cofnęły i wydłużyły. Lekarze zaczęli podejrzewać, że to właśnie oddychanie przez usta powoduje takie deformacje. 

Później zbadano dzieci - te, które cierpią z powodu chronicznie zatkanego nosa, miały łukowate profile twarzy.

Twarz dziecka chronicznie oddychającego buzią w wieku 6 i 9 lat.

Łukowaty profil trwarzy (wersja środkowa) charakteryzuje tych, którzy ciągle oddychają przez usta.

 

Żuchwa była cofnięta i wydłużona, a policzki spłaszczone. 

Jak do tego dochodzi? Wytłumaczyła mi to lekarka, z którą dyskutowałam niedawno na temat konieczności zalakowania zębów swojego dziecka (już się umówiłam na wizytę!).

Gdy oddychamy przez nos, mięśnie działające na łuki zębowe działają w równowadze. Z zewnątrz działają mięśnie policzków i warg, a od wewnątrz jamę ustną wypełnia język (również zbudowany prawie wyłącznie z mięśni), który przeciwdziała naciskowi warg i policzków, utrzymując półkolisty kształt łuków zębowych.

Gdy jednak nos jest ciągle zablokowany, żuchwa obniża się i cofa, a na górny łuk zębowy działają już tylko policzki. Mięśnie nie są w równowadze, szczęka się zwęża i wysklepia do góry.

Zaczyna się toczyć błędne koło. Kiedy zmniejsza się przestrzeń jamy nosowej na rzecz jamy ustnej, organizm otrzymuje mniej tlenu. Instynkt podpowiada, by… w takich sytuacjach oddychać ustami, więc tendencja zostaje pogłębiona. W konsekwencji górny łuk zębowy się zwęża i powiększa. 

Jak wygląda takie dziecko? Jak przysłowiowa „gapa”, a wrażenie to potęgują ciągle otwarte usta (bo przecież to nimi oddycha).

Dbajcie o dzieci, leczcie ich katary, reagujcie na alergie i nietolerancje pokarmowe mogące powodować zatkany nos. Dodam jeszcze, że takie oddychanie przez usta ma wpływ na rozwój próchnicy, ale to już chyba miejsce na inny wykład. Tak czy inaczej - to ważne!