Sudocrem u rodzin z małymi dziećmi jest trochę jak krem Nivea kiedyś - trzeba go mieć. Nazywany "cudokremem" leczy, łagodzi podrażnienia, pomaga przy wielu dolegliwościach skórnych. Okazuje się jednak, że większość z nas podczas jego stosowania popełnia błąd.

Sudocrem - stosowanie u niemowląt

OTÓŻ...

Gdy smarujemy skórę Sudocremem powinniśmy stosować bardzo cienką warstwę. Tak cienką, że rozsmarowany krem ma być niewidoczny.

Jak stosować Sucodrem?

Tymczasem większość rodziców zostawia ilość, która tworzy białą poświatę. To błąd. W ulotkach dołączanych nieraz do zestawów upominkowych zawierających Sudocrem można przeczytać, że "większa ilość nie zwiększa jego skuteczności".

Nie doczytałam jednak tego, co wywnioskowałam.

Zaczęło się od rozmowy z moją bratową, która słusznie zwróciła mi uwagę, że kropeczki i nasilone stany zapalne w okolicy pupki dziecka mogą być spowodowane nadużywaniem kremu z zawartością cynku. To dlatego, że cynk jest komedogenny. W kosmetykach z filtrem ta właściwość jest ograniczona przez proces mikronizacji, ale w kremach na odparzenia tlenek cynku nie jest zmikronizowany.

Może to zatem działać jak mikro-okluzja. Zostawiając na skórze dziecka grubą warstwę kremu z olejami (Sudocrem zawiera m.in. lanolinę) i tlenkiem cynku tworzymy niejako "klajster", który w połączeniu z pieluszką wcale nie pomaga w przepływie powietrza.

Stąd lepiej jest stosować kremy lżejsze, a Sudocrem ograniczyć do przypadków, gdy jego użycie jest naprawdę konieczne. Wobec tego krem ten staje się tak wydajny, że 15 ml (czyli pojemność kremu pod oczy) wystarczy nam na parę miesięcy stosowania.

Skąd te wielkie słoiki w aptekach? Być może to prawo rynku - producent informuje o tym, jak krem stosować, ale powszechna wiedza i zapotrzebowanie jest jakie jest. Rodzice kupują więc te duże pojemności. Tymczasem to tak, jakbyśmy nagle zakupili sobie wiadro kremu do twarzy.

Sudocrem - skład

Skład: tlenek cynku e.p 15,25 %, lanolina (hypoalergiczna) 4,00 %, benzoesan benzylu b.p.1,01 %, cynamonian benzylu 0,15 %, alkohol benzylowy b.p.0,39 % oraz woda destylowana, parafina ciekła, wosk, benzoesan sodu, octan linalilu, glikol propylenowy, embanox 4, sorbitan, aromat lawendowy