Grypa: sieje postrach, ale często wcale nie mamy z nią do czynienia, bo może to być zwykłe przeziębienie. Ile domów, tyle sposobów radzenia sobie z chorobą. Poniżej lista najpopularniejszych mitów, które krążą wśród mam, ale także lista faktów, dzięki którym łatwiej uporamy się niedyspozycją i pomożemy dziecku. 

MITY na temat przeziębień i grypy:

Antybiotykami wyleczymy przeziębienie i grypę

Fałsz: Ba! To bzdura wręcz! Przeziębienie i grypę powodowane są przez wirusy. Antybiotyki działają tylko jedynie na infekcje bakteryjne, dlatego nie wyleczymy się nimi z grypy ani z przeziębienia.

Zimna pogoda powoduje przeziębienie

Fałsz (częściowy): To niektóre wirusy powodują przeziębienia, dlatego pogoda na zewnątrz nie ma tu znaczenia. Tak samo można przeziębić się latem jak i zimą. Był już jednak wpis na ten temat, odsyłam zatem zainteresowanych po dalszą lekturę: 

Czy przeziębienie bierze się z zimna? 

Głód na przeziębienie, głodówka na gorączkę 

Podczas choroby możemy stracić apetyt. Należy jednak koniecznie dbać o uzupełnianie płynów. Pomoże rosół, bo świetnie nawadnia i dostarcza składników odżywczych. 

Picie mleka zwiększa produkcję flegmy

Fałsz: Mleko nie ma wpływu na wytwarzanie flegmy w naszym organizmie. Jest bogate w witaminy i minerały, ale nie wpływa na produkcję śluzu.

Szczepionka przeciw grypie może wywołać grypę

Fałsz: Wirusy, które znajdują się w szczepionce są nieaktywne. Nie mogą więc wywołać infekcji w naszym organizmie. Ponieważ jednak szczepionka nie chroni nas w 100%, można zachorować po szczepieniu. 

Należy się porządnie wypocić

Fałsz: Odwodnienie może doprowadzić do jeszcze gorszego samopoczucia. Trzeba pamiętać o tym, by pić dużo płynów podczas przeziębienia.

Podczas przeziębienia nie wolno się kąpać

Niczym nie poparte fałszywe przekonanie. Kąpiel w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, może pomóc i stanowi też rodzaj inhalacji. Trzeba tylko pamiętać, by nie fundować organizmowi dużych skoków temperatur, bo są obciążające. Dodatkowo do kąpieli można dodać produkt typu Bąbel - to specjalny wyrób medyczny, który zawiera naturalne składniki pomagające łagodzić katar, kaszel i przeziębienie (zawiera olejek eukaliptusowy, sosnowy i lawendowy).  

FAKTY na temat przeziębień i grypy

Inhalacje na przeziębienie

Prawda: Inhalacje mają szereg zalet: wdychana para rozrzedza śluz, dzięki czemu otwierają się zablokowane drogi oddechowe, a nam znacznie łatwiej normalnie oddychać. Dodatkowo taka inhalacja nawilża śluzówkę. 

Płukanie gardła wodą z solą

Prawda: Ból gardła naprawdę można uspokoić płukaniem ciepłą wodą z solą.

Podczas przeziębienia należy jeść rosół

Prawda: Wspominałam już o tym w mitach. Rosół świetnie nawadnia i pomaga w regeneracji organizmu.

Wydmuchuj często nos!

Wciąganie wydzieliny może doprowadzić do infekcji zatok. Podczas kataru należy przede wszystkim rozrzedzać i usuwać wydzielinę - najlepiej poprzez jej wydmuchiwanie. 

Trzeba nawilżać powietrze

Tak! Podrażniona śluzówka lepiej się wtedy goi.

Śpij wysoko

Tyczy się to nawet niemowlaków, którym warto wówczas pod materacyk podłożyć jakiś zwinięty ręcznik - tak, by główka była lekko uniesiona (ciało maluszka wciąż ma jednak leżeć na płaskiej powierzchni), a materac stanowił równię pochyłą. Sprzyja to szybszemu spływaniu wydzieliny.