Pamiętacie to? Okres tuż po narodzinach dziecka i pielgrzymki, bo każdy chciał zobaczyć bobasa. Niezależnie od tego, czy te wizyty były pożądane, czy nie, większości trzeba przypominać o banalnej czynności: dokładnym umyciu rąk. 

Śmiech? Nic z tych rzeczy, sprawa jest poważna, bo tzw. choroby brudnych rąk (lub inaczej: niedokładnie umytych) to:

CHOROBY BRUDNYCH RĄK:

- salmonella,

- biegunka,

- nieżyty żołądkowo-jelitowe wywołane przez rotawirusy,

- WZW typu A,

- tą choroby pasożytnicze (m.in. owsica czy glistnica), 

- przeziębienia i różnego rodzaju nieżyty z grypopodobnymi objawami.

A tu w domu małe dziecko, którego system immunologiczny jest praktycznie bez szans. 

Warto gościom przypomnieć, jeśli nie pofatygują się sami, by na samym początku dokładnie umyli ręce mydłem, najlepiej antybakteryjnym. Sama woda to za mało - nie zmyje ona brudu i zarazków, nie zawiera substancji myjących czy antybakteryjnych. 

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 69 proc. zakażeń przewodu pokarmowego to efekt niemycia rąk. 

Czy to wystarczy? Sprawa banalna, a zawsze warta przypomnienia. 

Jak prawidłowo umyć ręce w 3 sekundy? Oto instrukcja Royal Pharmaceutical Society, czyli Królewskiego Towarzystwa Farmaceutów:

Moczymy dłonie (1), nakładamy mydło (2). Pocieramy dłonie do uzyskania piany (3). Pocieraj dłoń o dłoń (4). Spleć palce obu dłoni i potrzy. Następnie umyj przestrzenie między palcami, przekładając palce jednej dłoni nad palcami drugiej (5). Teraz zaciśnij palce obu dłoni, zahacz o siebie i dokładnie potrzyj (6). Włóż kciuk w drugą dłoń i umyj dokładnie (7). Następnie palcami ruchem po okręgu umyj wnętrze dłoni i powtórz czynność z drugą dłonią (8). Dokładnie spłucz ręce (9). Całość nie powinna zająć dłużej, niż 3 sekundy.