"Mała syrenka" - chyba wszyscy przy tym płakaliśmy. Zanim obejrzycie tę kultową kreskówkę z Waszymi pociechami, kilka ciekawostek, którymi możecie zadziwić dzieci:

1. Krab Sebastian miał mówić z brytyjskim akcentem (mówi z jamajskim).

2. Urszulę miała grać Bee Arthur (Pat Carroll genialnie się spisała!).

3. Twarz Arielki była wzorowana na nastoletniej Alyssie Milano, ale do narysowania ciała syrenki posłużył już ktoś inny.

Divine drag queen

4. Postać Ursuli wzorowano na znanej drag queen, Divine.

Sebastian 5. Czy Urszula jest ośmiornicą? Ma "zaledwie" sześć ramion, ale to z tego względu że ich animacja była tańsza, niż animowanie ośmiu. Naprawdę!

 6. Wśród publiczności króla Trytona znalazł się Goofie i Myszka Miki!

Mała syrenka goofy mickyWidzicie?

7. "Mała Syrenka" o mały włos nie powstałaby w ogóle. Dlaczego? Wytwórnia Disneya pracowała wówczas nad kontynuacją filmu "Splash" z Daryl Hannah  w roli głównej i producenci bali się nadmiaru syren.

8. Arielka jest ruda, by jak najbardziej odróżniać się od blond piękności, Daryl Hannah.

9. Piosenka "Part of your world" miała być wycięta z filmu - Jeffrey Katzenberg, producent, uważał, że jest zbyt nudna i spowalnia film.

10. Bąbelki! Bąbelki w "Małej syrence" są rysowane ręcznie, choć był to pierwszy film Disneya, do współpracy nad którym zatrudnił wytwórnię Pixar. Wciąż jednak pewne efekty musiały być osiągnięte ręcznie - na przykład wspomniane bąbelki.

11. Urszula była siostrą Trytona! Jest zatem ciotką Arielki.

12. Zakończenie bajki (śmierć Uszuli) było inspirowane filmem… "Szklana pułapka!" Ursula