Infekcje górnych dróg oddechowych to zmora rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Z tego artykułu (przygotowanego w oparciu o książkę „Naturalne antybiotyki” Klaudii Ritter) dowiecie się, jak radzić  sobie z nimi domowymi sposobami.

Pamiętajcie jednak, jeśli objawy nie ustępują po trzech dniach, należy udać się do lekarza. Także silne bóle czy bardzo wysoka gorączka są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. Nie wszystkie infekcje bowiem nadają się do leczenia w warunkach domowych.

Zapalenie oskrzeli określa się jako chorobę dzieci i palaczy. To stan zapalny błony śluzowej. Śluzówka jest podrażniona, później produkuje gęsty, przezroczysty lub podbarwiony na biało śluz, który w końcu zostaje odkasływany. Podczas trwania infekcji pojawiają się też często katar, bóle głowy, gardła i kończyn. 

Co ciekawe, w ponad dziewięćdziesięciu procentach przypadków zapalenie oskrzeli wywoływane jest przez wirusy, czyli antybiotyki są w tym wypadku zbędne i nieskuteczne. Jednak jeśli wydzielina zmienia barwę na żółtą lub zielonkawą, prawdopodobnie doszło do wtórnej infekcji bakteryjnej.

Co robić podczas zapalenia oskrzeli?

- Nawilżać powietrze.

- Rozrzedzać wydzielinę.

- Dzieciom podajemy leki przeciwgorączkowe, by zwiększyć ich komfort. 

- Dużo pijemy, bo to pomoże upłynnić gęstą wydzielinę. Na skutek pocenia się ogranizm traci więcej płynów, których zapas trzeba dodatkowo uzupełniać. 

Co na kaszel?

Łagodny syrop cebulowy (przepis) - dla dorosłych i dzieci

Dużą cebulę obrać, pokroić w kostkę, włożyć do słoika i zalać miodem. Słoik zamykamy i potrząsamy, by wymieszać składniki. To wszystko! Syrop gotowy jest po ok. 2 godzinach. 

Dawkowanie: dorośli 3 razy dziennie po 2 łyżeczki, dzieci od 3 do 6 razy dziennie po pół łyżeczki

Miód z koprem włoskim na kaszel

- dla dzieci i dorosłych

Składniki kopru włoskiego (transanetol i fenchon) rorzedzają wydzielinę, mają lekkie działanie przeciwbakteryjne i łagodzą skurcze. Dzięki temu mięśnie oskrzelowe rozluźniają się, a rzęski są w stanie lepiej transportować wydzielinę powstałą w czasie infekcji. 

Potrzebujemy:

500 g dobrego miodu z pasieki

5-10 kropel olejku eterycznego z kopru włoskiego

ok. 2 łyżek utłuczonych w moździerzu nasion kopru

Całość mieszamy i pozostawiamy na kilka dni do naciągnięcia.

Możemy słodzić taką miksturą wystudzoną herbatę, a dzieciom od 1 r.ż. dodawać do kleiku lub mleka po 5 ml preparatu dziennie.

Dawkowanie u dorosłych: 2 razy dziennie po 5 ml.

Herbata anyżowa - do rozrzedzania wydzieliny, łagodzenia skurczów spastycznych, powstrzymywania działania wirusa - dla dzieci i dorosłych

Zalewamy 150 ml wody jedną łyżeczkę świeżo utłuczonych w moździerzu owocu anyżu. Nakrywamy całość (koniecznie!) i pozostawiamy do naciągnięcia. Pijemy jedną filiżankę dziennie 2-3 dziennie między posiłkami.

Dawkowanie u dzieci:

1-4 r.ż. - zalewamy tylko ćwierć łyżeczki nasion anyżu (można podawać po posłodzeniu miodem)

5-6 r.ż. - pół filiżanki, 2-3 razy dziennie między posiłkami

Inhalacje  / kąpiele

Kąpiele są pomocne w infekcji - rozpuszczone substancje czynne są wchłaniane przez skórę i drogi oddechowe. 

Czas kąpieli od 10 do maksymalnie do minut. Temperatura wody powinna wynosić 36-38 stopni. W przypadku wysokiej gorączki z kąpieli trzeba zrezygnować na rzecz inhalacji. Małe dzieci nie powinny wykonywać tradycyjnej nasiadowej inhalacji - tu w sukurs przychodzi technika i dostępne obecnie nebulizatory.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem płynu do kąpieli dla dzieci na przeziębienie Bąbel.