Czy istnieje coś takiego, jak "dobry smoczek"? Pewnie nie. Wybierzmy jednak mniejsze zło i nie demonizujmy smoczka, z którego pomocy rodzice korzystają od dziesiątek lat. Przede wszystkim, smoczek uspokaja dziecko, a spokojne dziecko to też nierzadko spokojniejszy rodzic. Internet obiegły niedawno zdjęcia 4-letniej Harper Seven Beckham ze smoczkiem. Podczas gdy faktycznie wydawać by się mogło, że dzieci w tym wieku nie powinny korzystać z pomocy takich akcesoriów, nie ma się co bać, gdy półroczniak wciąż ma smoczka do zasypiania. Wybierzmy jednak najlepszy.

Potrzeba ssania

Rodzimy się z umiejętnością i potrzebą ssania, która później zanika. Łatwo jednak może przekształcić się w nawyk - dziecko dzięki temu czuje się bezpieczne, jak z brzuchu mamy, gdy już wtedy zaczyna ssać swój kciuk oraz gdy ma pełny brzuszek, jak po napełnieniu się mlekiem. Okazuje się też, że ssanie smoczka ma też wiele innych zalet, np. zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, jest też bezpieczniejsze, niż ssanie kciuka, pomaga też dać nieco niezależności mamie - bywa bowiem, że niektóre "ssacze" tak upodobają sobie pierś, że chcą ją ssać nie tylko po to, by zaspokoić głód. Wówczas smoczek jest wybawieniem.

Co powoduje smoczek?

Oczywiście specjaliści alarmują, że: • Ssanie smoczka może prowadzić do zahamowania umiejętności żucia. • Smoczek może utrudniać rozwój wyrostków zębowych. • Ssanie smoczka może prowadzić do powstania u dziecka wad zgryzu. • Ssanie smoczka może być przyczyną wad wymowy (powoduje on, że język jest spychany w dół, czego rezultatem są zaburzenia artykulacji niektórych głosek w późniejszych etapach rozwoju dziecka). [smp2

Smoczek symetryczny MAM

Kształty i rodzaje smoczka

  Jeśli już zdecydowałaś się na zakup smoczka, pamiętaj, by wybrać ten najlepszy. Do wyboru masz następujące kształty: smoczek okrągły – przypominający kształtem żarówkę, można go włożyć do buzi niemowlaka w dowolny sposób. smoczek symetryczny – spłaszczony w dwóch stron, smoczek anatomiczny (ortodontyczny) – jego dolna końcówka, która dotyka języka dziecka jest spłaszczona, a górna – wygięta w górę, w stronę podniebienia. Logopedzi i ortodonci polecają smoczek anatomiczny, ponieważ niweluje powstawanie u dziecka wad zgryzu. Smoczki symetryczne i anatomiczne nie trzymają się w buzi niemowlaka tak dobrze, jak okrągłe. Najlepiej wybrać jeden rodzaj - będzie Ci później łatwiej odzwyczaić od niego malucha. Pamiętaj jednak, że dziecko może już mieć coś do powiedzenia w tej materii. Np. może nie pasować mu smoczek anatomiczny i być może będzie wolał symetryczny... Smoczki-uspokajajace-na-noc-smoczek-swiecacy-w-ciemnosci-Philips-AVENT_Philips-AVENT,images_zdjecia,15,8710103498025_6

Rozmiar smoczka

Zawsze zawracaj uwagę na to, by był on prawidłowo dobrany do wieku dziecka. Kategorie różnią się między producentami. Niektóre smoczki są polecane od urodzenia do 6. miesiąca życia, inne zaledwie do 3. To i tak jednak podział umowny - dzieci rozwijają się różnie. Mówi się, by przez pierwszych sześć tygodni nie podawać dziecku smoczka, bo rozleniwia on pociechę i może prowadzić do zaniku umiejętności ssania piersi. Mój pierwszy synek ssał bez problemu, ale rzeczywiście smoczek dostał w ok. 2-3 miesiącu życia. Drugiemu smoczek zaaplikowałam szybko i żadnych problemów nie zaobserwowałam, ale żeby nie było, że nie ostrzegłam...472_01_9473

Silikonowy cz kauczukowy?

Niektóre dzieci wolą smoczki kauczukowe (lateksowe), czyli matowe, o jasnobrązowej barwie. Uważaj jednak, bo są one tak charakterystyczne ze względu na smak i zapach, że może być trudno odzwyczaić od nich pociechę. Te silikonowe są trwalsze (choć mniej elastyczne), nie mają też smaku ani zapachu, silikon, w przeciwieństwie do lateksu, nie powoduje też reakcji alergicznych.

Tarczka smoczka

Powinna być dopasowana do buzi dziecka (nie powinna np. zostawiać śladów na delikatnej skórze), powinna mieć wycięcie na nosek i otwory wentylacyjne.

Akcesoria i higiena smoczka

Smoczek warto nosić w osłonce, przed użyciem koniecznie trzeba go zdezynfekować. Warto zaopatrzyć się w smycz do smoczka, przy czym lepsza będzie tekstylna. Do kupienia są piękne, miękkie smycze z klipsem, które jednocześnie pełnią rolę zabawki (mają np. doszyte kolorowe metki). Te plastikowe są mniej przyjemne, twarde i wydają grzechoczący dźwięk. NIDY nie czyść smoczka oblizując go czy wkładając do własnej buzi - w ten sposób przekazujesz maleństwu bakterie, które w niej mieszkają. Teoretycznie powinno się często wyparzać smoczek, ale coraz częściej słyszę opinię (w tym pediatrów), że nie ma co przesadzać i wystarczy wyparzyć smoczek tylko od czasu do czasu, zwłaszcza w wypadku kilkumiesięcznych już dzieci. W ten sposób nabywają odporności.

Cena smoczka

Nie jest to wielki wydatek (smoczki dobrych firm posiadających stosowne certyfikaty bezpieczeństwa kosztują od 4-5 zł w górę), choć może się taki stać. Np. są smoczki w cenie 35 zł, do tego efektowne smycze i klipsy za drugie tyle. Nie ma co przesadzać, bo co 2 miesiące powinnaś smoczek wymienić na nowy.