Krztusiec. Choroba, na którą szczepienie w Polsce jest zalecane i obowiązkowe.

Wywoływana przez bakterię nazywaną pałeczką krztuśca, która powoduje: przewlekły, napadowy, bardzo intensywny kaszel – napady są bardzo męczące, kończą się silnym wdechem (co objawia się charakterystycznym, donośnym „pianiem”), a nierzadko także wymiotami; w ciągu godziny może wystąpić nawet kilkanaście takich napadów. U najmłodszych dzieci może wystąpić bezdech, drgawki i wyczerpanie (zwłaszcza u niemowląt), a także poważne powikłania (zapalenie płuc i uszkodzenie mózgu z powodu niedotlenienia lub krwotoku). Choroba trwa 4—6 tygodni, ale objawy uszkodzenia dróg oddechowych (m.in. męczący kaszel) mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy. U niemowląt krztusiec może doprowadzić do śmierci.

Rodzice coraz częściej rezygnują ze szczepienia przeciw krztuścowi. Wszystko na fali obaw przed NOP, czyli niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. W szczepionce skojarzonej przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi winą za większość NOP obarcza się najczęściej właśnie składnik „krztuścowy”.

To jest ciekawe - rodzice boją się NOP mniej niż ewentualnej śmierci niemowlęcia. Jakoś nigdy nie mogłam tego zrozumieć.

Rodzice zmarłego na krztusiec Rileya Hughesa zamieścili na Facebooku film dokumentujący ostatnie chwile ich synka. Swoją decyzję motywowali chęcią uświadomienia innym rodzicom, jak dużym zagrożeniem dla jest krztusiec - choroba, która zabrała im dziecko w 2015 roku.- Do tej pory zatrzymywałam te nagrania dla siebie, bo słuchanie, jak mój piękny chłopiec tak kaszle, łamało mi serce - pisze matka chłopca, Catherine Hughes w komentarzu do filmu zamieszczonego na facebookowej stronie "Light For Riley" ("Światło Dla Rileya") - Dzielimy się nimi w nadziei, że przekonają one chociaż jedną matkę, by ochroniła swe dziecko. Żałuję, że nie wiedziałam o szczepionce ciążowej, kiedy byłam w ciąży z Rileyem.

Krztusiec to choroba wysoce zakaźna. Dorośli mogą ją przejść niemal bezobjawowo. Na krztusiec aktualnie chorują głównie nastolatki i dorośli, u których zmniejszył się poziom odporności po szczepieniu lub zachorowaniu na krztusiec (zalecane jest odnawianie szczepień co 10 lat, osoby mające kontakt z dzieckiem powinny się również zaszczepić). U szczepionych choroba przebiega  łagodniej i objawia się głównie przewlekłym kaszlem. Najbardziej zagrożone śmiercią są niemowlęta poniżej 3. miesiąca życia. Obecnie na świecie z powodu krztuśca umiera rocznie 195 000 osób, a w Stanach Zjednoczonych jest on przyczyną zgonu kilkudziesięciu niemowląt w ciągu roku.1

(źródło: 20.04.2015
Pertussis: still a cause of death, seven decades into vaccination
Andrea Jakinovich, Sunil K. Sood
Current Opinion in Pediatrics, 2014; 26: 597–604

http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/117221,krztusiec-dlaczego-wciaz-grozny-pomimo-kilku-dekad-szczepien)