JUŻ TO PRZERABIAŁAŚ


Pamiętasz, jak to było z pierwszym, nie panikujesz, nie stresujesz się tak bardzo. Masz więcej luzu, bo wiesz, że każdy okres mija.NIE JEST TAK STRESUJĄCOCoś w tym jest - drugie dziecko zdejmuje ciężar, rozładowuje napięcia. Mało tego! Badania dowiodły, że najmniej zestresowani są… rodzice czwórki i więcej dzieci. A moja teoria jest taka, że oni po prostu nie mają czasu, by codzienny gwar obowiązków przekuwać w stres.

CZYTAJ WIĘCEJ: CZEGO NAUCZYŁO MNIE DRUGIE DZIECKO, CZYLI JAK TO JEST PO RAZ WTÓRYGDY MASZ POD OPIEKĄ TYLKO JEDNO DZIECKO, MYŚLISZ: PFFF, ŁATWIZNAA z jednym miałaś pełne ręce roboty. Jak to możliwe?JESTEŚ PEWNIEJSZA SIEBIE JAKO MATKAOk, popełniłaś kilka błędów, ale jesteś rozumnym stworzeniem i wyciągasz wnioski. Nawet krytykujące cię inne mamy nie są w stanie wytrącić cię z równowagi. Jesteś bogatsza o doświadczenia.DZIECI ZACZYNAJĄ BAWIĆ SIĘ RAZEMJasne, wszystko zależy od różnicy wieku, ale w pewnym momencie zauważasz, że między Twoimi dziećmi zaczyna tworzyć się więź i to już nie ta polegająca na tuleniu bobasa niczym lalki. Nie. Zaczynasz widzieć, że Twoje dzieci zaczynają się rozumieć bez słów, a spędzanie razem czasu - nawet robienie psikusów -  staje się ich małym, zamkniętym światem, przestrzenią zarezerwowaną tylko dla rodzeństwa.WYKORZYSTUJESZ ODŁOŻONE UBRANIA I ZABAWKITeraz każda zabawka jest wykorzystana, każde ubranko „znoszone”. Jedno dziecko dziedziczy po drugim. Dziewczynka po bracie? A dlaczego dziewczynki nie mogą nosić granatowych t-shirtów lub dżinsów?DZIECI UCZĄ SIĘ DZIELIĆU mnie w domu aż do przesady. Mój 5-letni montessoriański syn (mówię tak na niego z racji przedszkola, do którego chodzi) aż przesadza: oddaje młodszemu wszystko ze zwieszoną miną. Czasem to ja pilnuję, by uczył się dbać o swoje interesy, gdy 1,5-roczny, młodszy brat chce wziąć do ręki każdą zabawkę starszego.UCZĄ SIĘ PRZYJAŹNIRodzeństwo to JEST rodzaj przyjaźni. Rosną, by polegać na sobie. Pewnie, że się kłócą, ale z naprawdę dobrymi przyjaciółmi możesz się pokłócić i rozwiązywać konflikty. A taki przyjaciel, jak brat czy siostra, to kumpel na całe życie.

 

W domu jest generalnie weselej

 

Jedno dziecko rozjaśnia życie, ale każde kolejne sprawia, że radości i miłości jest więcej. Uczucia się wtedy nie dzielą, a mnożą.