Claire Henderson urodziła zdrowe dziecko. To niepisana radość, którą każdy rodzic chce się podzielić ze światem. To również czas, gdy czasem decydujemy się na odwiedziny najbliższych, choć tutaj tradycja jest inna. Niezależnie od tego, czy spotkamy się z przyjaciółmi bądź rodziną w ciągu paru miesięcy od narodzin dziecka, NIGDY nie możemy pozwalać, by ktokolwiek dawał bobasowi całusa - wspomniana Claire i przypadek jej córeczki pokazują, dlaczego.

_______________________



Bała Brooke złapała w ten sposób… wirusa opryszczki. Jasne, ma go ponad 90% społeczeństwa, ale niewiele osób wie, że dla noworodków może on być śmiertelny.


Objawem były ropne wykwity na twarzy malutkiej. Dziecko hospitalizowano przez kilka dni i po pięciu dniach wypuszczono - Brooke już nic nie groziło.


Claire miała szczęście, bo szybko rozpoznała objawy i skojarzyła fakty - wcześniej znajoma matka opowiedziała jej o innym przypadku noworodka zarażonego wirusem opryszczki, które było w krytycznym stanie.


Wirus jest tak niebezpieczny dla dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, ponieważ ich niedojrzały jeszcze układ odpornościowy po prostu nie potrafi go zwalczyć.


Nosicielami wirusa jest ponad 90% społeczeństwa. Oczywiście uaktywnia się on tylko gdy organizm jest osłabiony (najbardziej  zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków, ale nie oznacza to, że wirusa nie można przekazać inaczej),. NIKT z odwiedzających nie powinien dziecka całować. Jeśli zobaczymy objawy, są one wskazaniem do hospitalizacji, ponieważ noworodek nie poradzi sobie z wirusem bez leków.


OBJAWY OPRYSZCZKI u niemowląt


Pierwszym objawem zarażenia się niemowlęcia może (ale nie musi) być ostre zapalenie dziąseł. Wkrótce lub jako pierwsze z objawów, pojawiają się:

    •    ból jamy ustnej – dziecko nie chce jeść i pić, mimo że jest głodne (np. wskazuje na to upływ czasu od ostatniego karmienia),
    •    bardzo wysoka gorączka, dochodząca nawet do 40 stopni (uwaga: jej wystąpienie nie jest niezbędne dla potwierdzenia choroby),
    •    obfite ślinienie się – czasem na jego skutek skóra wokół ust jest zaczerwieniona i podrażniona,
    •    przykry zapach z ust

Czytaj więcej: Zapalenie jamy ustnej u dziecka często wywoływane jest wirusem opryszczki

Objawem bez wątpliwości wskazującym na opryszczkę jest wystąpienie pęcherzyków wypełnionych cieczą. Mogą one pojawić się na wargach, dziąsłach, podniebieniu, języku czy nawet tylnej ścianie gardła. Warto jednak podkreślić, że drobne krostki mogą wystąpić także tylko w jednym ze wspomnianych miejsc.