Wczoraj w radiowej „Trójce” o lekach, o tym, że Polacy leki kupują jak ziemniaki. Nie zażywają, a jedzą, zjadają leki. To, że jesteśmy w czołówce krajów europejskich, gdzie rynek suplementów i leków przeciwbólowych kwitnie, nie dziwi nikogo, mnie również. Pojawiło się jednak dość istotne dla rodziców ostrzeżenie, by uważali na… przegrzany paracetamol. Ten dla dzieci jest najczęściej w postaci zawiesiny.

W czym rzecz: otóż gdy taki syropek się nam nagrzeje, na przykład postawimy go gdzieś przy szybie, czy kuchence, gdzie się gotuje czy piecze, nie jest to już temperatura pokojowa, bo za temperaturę pokojową przyjmuje się 18-25 stopni.

Ten przegrzany specyfik jest już zupełnie niezdatny do podania dziecku. Mało tego, może powodować zatrucia. Wiele matek przechowuje paracetamol nie zwracając uwagi na odpowiednią temperaturę. Tymczasem WSZYSTKIE leki należy przechowywać w suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Niektóre muszą trafić do lodówki i tu również bardzo ważna uwaga: leki, które należy przechowywać w chłodzie, nie mogą się nagrzać. Jeśli tak się stanie, również nie nadają się do podania.

Do zatruć paracetamolem dochodzi bardzo często np. w Stanach Zjednoczonych.


Objawy zatrucia paracetamolem są następujące:


Etap I występuje ok. 1/2 godziny po spożyciu i trwa do 24 godzin. Pojawiają się: nudności, wymioty, brak łaknienia, złe samopoczucie, obfite pocenie się, bladość skóry.
U wielu osób po przejściu zaburzeń żołądkowo-jelitowych objawy zatrucia całkowicie mijają i nie rozwija się uszkodzenie wątroby. Dlatego zatrucie mylone bywa z infekcją.
Etap II, 24–48 godzin po spożyciu – bóle okolicy podżebrza prawego, rozpoczyna się ostra niewydolność nerek.
Etap III, 72–96 godzin po spożyciu – postępujące uszkodzenie wątroby, encefalopatia wątrobowa, wymioty, zażółcenie powłok skórnych, bóle okolicy podżebrza prawego, splątanie, drżenia rąk, zaburzenia świadomości, śpiączka wątrobowa, kwasica metaboliczna, hipoglikemia, uszkodzenie cewek nerkowych, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie, uszkodzenie mięśnia sercowego, krwotoczne zapalenie trzustki, reakcje anafilaktyczne: pokrzywka, skurcz spastyczny oskrzeli, wstrząs.
Etap IV, 4 dni–2 tygodnie po spożyciu – faza zdrowienia. Jeżeli w ciągu 4 pierwszych dni ostrego zatrucia nie dojdzie do zgonu, to objawy występujące w trzecim okresie powoli cofają się i dochodzi do całkowitego wyzdrowienia pacjenta. Uszkodzenie wątroby cofa się w czasie do kilku tygodni.

Uważajmy! Paracetamol uważany jest za bezpieczny składnik aktywny, ale i on może zaszkodzić, jeśli przechowujemy go nieumiejętnie lub podamy nieprawidłowo.

Pamiętać też należy, by NIGDY nie łączyć ze sobą leków mających w składzie paracetamol.